logo PRK
RYBACIA KUCHYŇA

Národné kuchyne INDIA



ASAFETIDA


Aromatická živica koreňov rastliny Ferula Asafoetida.
Asafoetida sa používa v malých dávkach (stačí na špic noža, buďte bez starostí keď ju nemôžete kúpiť, asafetidu je možné vo všeobecnosti nepoužívať.). Má špecifickú chuť a má liečivé vlastnosti. Podľa chuti asafoetida pripomína cesnak a s úspechom ho môže nahradiť v zeleninových jedlách.

Použitie asafoetidy napomáha odstráneniu plynatosti (nakopenie plynov) a uľahčuje trávenie. Je natoľko efektívna, že s jej pomocou možno vyliečiť zlé trávenie žalúdku aj koňa.

Asafoetida sa predáva vo forme živice alebo jemného prášku. Živica je čistejšia ako prášok, avšak aj ten treba mlieť.
Prášok Asafoetida máva zvyčajne neveľkú prímes. Zvyčajne je to ryžová alebo pšeničná múka a kurkuma. Prímes robí vôňu asafoetida menej ostrú a predchádza zliepaniu kúskov živice. Štipku asafoetidy dávame do horúceho rastlinného oleja alebo do masla „GI“, jednu - dve sekundy predtým, ako dokončíme pripravovanie masaly. V západnom kuchárskom umení sa asafoetida nepoužíva.

Bola dosť populárna v Rímskom impériu, v starovekom Grécku a Ríme. Korenie bolo vysoko cenené pre liečivé vlastnosti a pre pikantnú a prenikavú chuť, ktorú dáva jedlu.

V Indii možno kúpiť asafoetidu v čistom stave. Zrná sú rôznej veľkosti, s veľmi ostrím zápachom. Pre túto korenitosť je nevyhnutné ju držať vzduchotesne zatvorenú. Doporučuje sa asafoetidu dať dovnútra druhej sklenenej nádoby s tesne uzatvárajúcim krytom.

Nie náhodou asafoetidu nazývajú "ferula smradľavá", "zlý duch" a "čertov trus".


Topené maslo GCHI


Vyrobiť topené maslo „GI“ (gchi) vôbec nie je zložité, ale aj tak výroba zaberie dosť času.
Aby sa prejavila sladká orechová príchuť topeného masla, musí sa rozpúšťať na miernom ohni, pokiaľ sa z neho odparí všetka voda a tvrdé častice vyplávajú na povrch. Ich odobratím získame maslo gi, čistej jantárovej farby.

SUROVINY :

- maslo


POSTUP :

• Maslo rozpúšťame vo väčšej hrubostennej rajnici pri miernej teplote do vretia. Nenaplašte sa, keď maslo začne bublať a klokotať. Jednoducho znížte teplotu ako sa dá, alebo dajte rajnicu na kraj sporáku, nezakrývajte.
Čas od času odoberte penu, ktorá sa vytvára na povrchu, premiešajte aby maslo neprihorelo. Keď biele častice na dne a po stenách rajnice začnú získavať zlatohnedú farbu a maslo je tak priezračné, že vidíme na dno rajnice, je to signál, že je čas vypnúť oheň.
Keď sa maslo rozpúšťa na príliš silnom ohni alebo príliš dlho, maslo stmavie a začne zapáchať. Hotové topené maslo gi má zlatistú a priezračnú farbu.

• Maslo gi starostlivo prelejte cez sitko do pohára alebo do hlinenej nádoby a nechajte vychladnúť na izbovú teplotu, nezakrývajte vrchnákom.



Prírodný jogurt (laban) DACHI


SUROVINY :

- 2,3 l mlieka
- 50 ml obyčajného jogurtu


POSTUP :

• Mlieko v rajnici privedieme do varu a odložíme. Aby sme získali hustý jogurt, je treba mlieko odpariť na jednu štvrtinu. Mlieko trochu ochladíme. Ideálna teplota pre rast „jogurtových“ baktérií je 43-45o C (pri tejto teplote udržíme prst v mlieku bez opálenia najmenej 10 sekúnd). Mlieko prelejeme do nádoby, pridáme jogurt a rozmiešame.
Pre rast baktérií je potrebné nechať mlieko na teplom mieste bez pohybu, a udržiavať stálu teplotu prostredia (napr. nádobu pevne uzavrieme a dáme do blízkosti zdroja tepla).

• V chladnom prostredí je potrebné dať trochu viac jogurtu.

• Snažme sa nepohybovať nádobou s jogurtom kým nezhustne, čo zvyčajne trvá 5-8 hodín. Hotový jogurt dáme do chladničky čím zastavíme rast baktérií. V chladničke jogurt vydrží 4-5dní.

• Nezabudnite si ponechať zákvas na nasledujúci výrobu. Keď východzia kultúra zle zrie, vymeníme ju za nový kúpený biely jogurt.



ČAPATI


SUROVINY :

- 400 g múky
- soľ podľa chuti
- trochu masla „GI“


POSTUP :

• Zmiešame múku so soľou. Doplníme vodu a vymiesime pevné cesto. Zakryjeme vlkým plátnom a necháme postáť 15 minút. Potom z cesta urobíme valček a rozdelíme ho na 20 rovnakých častí. Ovály cesta rozvaľkáme na tenké placky priemeru 10-15 cm.

•Získanú placku položíme na rajnicu, kde cesto necháme mierne uschnúť z oboch strán. Potom dáme placku na platňu plynového šporáku a mierny oheň.
Budeme pozorný, čapati zvykne zhorieť keď sa odvrátime od plotne.
Placky je treba rýchlo otáčať na platni, v tomto čase sa nafúkujú a zostávajú bambulaté. Zo začiatku vám to nepôjde ale určite pri ich pečení nadobudnete zručnosť.

• Jednu stranu čapatí potrieme maslom gi a ukladáme na tanier.



CHAI - Indický čaj


SUROVINY :

- 1 čajovú lyžičku čaju
- ¼ pohára mlieka
- ¾ pohára cukrovej vody
- na špic noža kardamon
- škoricu na špičku noža
- 1 klinček
- mletý zázvor na špic noža


POSTUP :

• Zmiešame čaj, mlieko, vodu, privedieme do varu a varíme 2-3 minúty. Čaj získa krémový nádych.
Čaj prelejeme cez sitko a pridáme cukor podľa chuti.

• Počas varenia čaju môžeme pridať kardamon, alebo kardamon a škoricu s hrebíčkami, alebo kardamon a škoricu so zázvorom.



Eleutheronema Tetradactylum ktorého v Indii volajú «RAVAS» alebo « INDICKÝ LOSOS»


indický losos Posledný názov táto ryba získala pre vysoké chuťové kvality mäsa, naružovelej farby, pripomínajúce lososie mäso. Dosahuje dĺžku 180 cm a hmotnosť 140 kg.

• Šupiny má veľmi veľké, ľahko opadavé. Je rozšírený pri pobreží poloostrova Hindustan, pri brehoch Barmy, Južnej Číny, Vietnamu, Filipínskych ostrovoch a severozápadnej Austrálii.

• Uprednostňuje hĺbky menej ako 50 m s ílovitou a ílovito-pieskovitou pôdou. Zachádza do riek, niekedy stúpa hore po toku. Loví sa sieťami a na háčiky. Nástrahou je spravidla krevetka.