logo PRK
RYBACIA KUCHYŇA

Národné kuchyne BELGICKO

♥♥♥



RYBACIE KOTLETY PO FLÁMSKY


SUROVINY :

- sleď (čerstvý) – 500g
- 100 g bieleho chleba
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 2 lyžičky ančovičkovej (sardelovej) pasty
- 1 vajce
- 1 lyžička kapary
- korenie, soľ - podľa chuti
- tuk, strúhanka


POSTUP :

• Očisteného sleďa spolu s cibuľou, cesnakom a rozmočeným bielym chlebom zomelieme na mäsovom mlynčeku, potom zmes dobre premiešame s vajcom, nadrobno nasekanými kaparami, sardelovou pastou, soľou a korením.

Vytvarujeme menšie kotlety – valčeky, obalíme v strúhanke a smažíme z oboch strán.
Ku kotletám podávame zemiakový alebo zelený šalát.



RYBA PO BRUSELSKY


SUROVINY :

- 4 menšie ryby
- 2 lyžičky mlieka
- 5-6 lyžičiek oleja
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 pohár bieleho vína
- 2 lyžičky octu
- soľ podľa chuti
- trochu múky a strúhanky


POSTUP :

• Očisteným rybám rovnakej veľkosti odrežeme hlavy a chvosty a namočíme do mlieka, potom do zmesi múky a strúhanky a osmažíme na oleji.

Vo výpeku osmažíme na drobno narezanú cibuľu a roztlačený cesnak, potom pridáme víno a ocot, povaríme pár minút a omáčkou zalejeme ryby.

Ryby podávame teplé s varenými zemiakmi alebo zemiekovým šalátom s majonézou.



SLÁVKY JEDLÉ MARINOVANÉ V PIVE


SUROVINY :

- 1,8 kg slávky jedlej (očistenej)
- 1 bobkový list
- 2 vetvičky tymianu
- 1 strúčik cesnaku
- pivo
- soľ


POSTUP :

• Slávky očistíme a niekoľkorazy umyjeme. Na marinádu zmiešame rozdrvený bobkový list, vetvičky tymiánu a strúčik cesnaku, potom zalejeme pivom a dáme variť.

Varíme kým sa všetky slávky neroztvoria (uzatvorené vyhodíme). Hotové jedlo podávame so smaženými zemiakmi alebo topinkou a povinne s pivom

( Lambic).

/Pivo Lambic (francúzština) alebo Lambiek (flámština) je tradičné pivo vyprodukované v malom regione Belgicka, v okolí Bruselu, v řiečnom údolí Senne, která preteká cez region nazývaný Pajottenland v juhozápadnej časti provincie Vlaams- Brabant.

Pivo má bohatú vôňu, je bez kysličníka uhličitého a má trpkejšiu chuť ako dnešné moderné pivá. Pije sa mladé pivo s chuťou podobnej chuti muštu, alebo staré, je mierne trpké a má väčšiu aciditu. Pre spontánne kvasenie je pivo Labic sezónne, ktoré sa varí v chladnom období (od októbra). V lete vzniká veľa nevhodných baktérií, ktoré môžu pokaziť mladinu a nepriaznovo vplývať na kvasenie.



PSTRUH PO BELGICKY


SUROVINY :

- 100 g vňate: petržlen, špenát, šťaveľ, kôpor
- 1 pohár bieleho suchého vína
- 2 lyžičky citrónovej šťavy
- 3 žĺtky
- 100 g smotany
- 1 čajová lyžička maizeny
- rasca, korenie, bobkový list


POSTUP :

• Rybu narežeme na porciové kúsky, osolíme, okoreníme, pofŕkame citrónovou šťavou. Vňať nareže nadrobno a osmažíme (na masle), pridáme víno, citrónovú šťavu, ryby, štipku rasce, korenia, bobkový list a dusíme 15 minút, pridáme zmes smotany, škrobu, 1 lyžičky citrónovej šťavy vyšľahanú vidličkou. Ryby vyložíme na tanier, polejeme omáčkou, pridáme usmažené žĺtky (v celku) a dáme vychladnúť.



RYBA PO BELGICKY


SUROVINY :

- 200 g ryby
- 20 zeleru
- 5 g vňate
- 20 g strúhanky
- soľ, mleté čierne korenie


POSTUP :

• Nadrobno narezaný zeler dáme do nádoby potretej maslom, navrch položíme kúsky rýb (úhor, kapor, šťuka), zalejem vodou tak, aby zakryla ryby, osolíme, okoreníme, pridáme vňať, zovrieme a varíme pri slabom vrení. Potom vyberieme vňať, vývar zahustíme strúhankou do redšej omáčky. Podávame veľmi horúce s čiernym chlebom a maslom.